سلام طرح ! خداحافظ دفترخانه !

ظاهرا طرح اصلاح قانون دفاتر اسناد رسمی در مجلس مطرح شده و البته دقیقا نمی دانم کی مطرح شده و روند رسیدگی به این طرح در چه مرحله ای قرار دارد . اما کلیاتی که از این طرح شنیده ام آنقدر جذاب و شگفت انگیز است که حیفم آمد شنیده ها را با دوستان به اشتراک نگذارم. موادی از طرح پیشنهادی بدین شرح است :

1 - حق عزل دفتر یاران توسط سر دفتر

2 - حذف عنوان نمایندگی از سازمان ثبت

3 - حذف امضا دفتریاران

 4 - حذف کفالت دفتریاری

 5 - حذف ذفتریاران از هیئت مدیره ی کانون

6 - تعلق نگرفتن بخشی از خدمات ثبتی با عنوان حق الزحمه به دفتریاران (؟!)

 7 - حذف 15% دفتریار

البته به نظر اینجانب طرح مذکور جای کار بیشتری دارد و باید مواد دیگری به قانون فوق الذکر الحاق گردد . مواد پیشنهادی به شرح ذیل است :

8 - دفتر یاران کلهم اجمعین مهدورالدم بوده وقانونی برای دفاع از جان و مال آنان وجود ندارد .

9 - اگر یک سردفتر 27 ساله یک دفتریار 67 ساله را به دلیل تفریحات شخصی به باد کتک و ناسزا گرفت دفتریار حق هیچگونه اعتراضی ندارد .

10 - خانواده و فرزندان دفتریاران نیز مجاز هستند اشد مجازات را برای ایشان اعمال نمایند و از بین رفتن حرمت و آبروی آنان منحصر به فضای دفترخانه نمی باشد !( بدیهی است کسی که کار می کند ولی در آمدی ندارد نمی تواند از خانواده اش احترام مطالبه کند ! )

در مجموع طرح خوبی است . موافقم ( قابل توجه عزیزانی که خواسته بودند به سایت www.notary.ir و www.notarylaw.blogfa.com مراجعه کنم و نظرم را اعلام نمایم )

فقط یک نکته ی باریک تر از مو به ذهنم می رسد که متذکر می شوم مبادا مغفول بماند و آن اینکه دوستان خیال نفرمایند با تصویب این طرح خیلی خوش به حال خیلی ها می شود . نه خیر ! این طرح شروعی است برای تصویب طرح های بعدی و اصلاحیه پشت اصلاحیه .در واقع وقتی کسی تبر به دست می گیرد تا تنه ی درختی را ببرد ، احتمالا برای خشک کردن ریشه ها هم فکری خواهد کرد و قدم های بعدی این است که عده ای به این نتیجه می رسند که اصولا وجود سردفتر نیز در دفتر خانه پست زائدی است و وقتی یک آبدارچی با پایه حقوق وزارت کار می تواند یک دفتر خانه را روی یک انگشت بگرداند ، چرا اینهمه اندیشه ی خلاق و اینهمه استعداد در عالم حقوق با عنوان صوری و مجعول سردفتری هرز برود ؟! و اینطور می شود که دوستانی که به حذف دفتریاران رای داده اند ناگهان به حذفشان رای داده می شود !

بنده که از ابتدا برای این پست و مقام ! کیسه ای ندوخته بودم و آنگونه که پیشتر ها گفته ام ورودم به این حرفه ناگهانی و غافلگیرانه بوده ، از همین حالا غزل خداحافظی را شروع به زمزمه می کنم و نرم نرمک نیازمندی های همشهری را پی شغل بعدی تورق می نمایم . به هر حال هر خوبی ، بدی دیدید حلال بفرمایید و این چند صباح باقی مانده را نیز تحمل .

اگر رفتم ز دنیای شما دیوانه ای کمتر      

 ور این کاشانه ویران گشت حسرتخانه ای کمتر

زیان و سود عالم چیست از بود و نبود من ؟!

به دریا قطره ای افزون ؛ زخرمن دانه ای کمتر

تو (!) شمع محفل افروزی و من پروانه ای مسکین

تو روشن باش ، گر من سوختم پروانه ای کمتر

 

/ 28 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دفتریاری

با سلام قابل توجه عابر محترم وسایرین :ب با مشخص شدن طرح جدید مجلس ظاهرا تیر برخی ها به سنگ برخورده وبا حفظ سمت دفتریاری اختیارات وی هم محصور شده وتیر برگشت خورده به قلب خودشان با حذف ماده 69

خانی دفتریار

با سلام طبق اطلاع بعضی از همکاران طرح جدیدی از طرف سازمان ثبت به مجلس فرستاده شده تا توسط تعدادی از نمایندگان بعنوان طرح مطرح شود در این طرح ماده 69 قانون دفاتر اسناد رسمی ملغی شده است ولی مواد مربوط به دفتریاران همچنان به قوت خود باقیست قابل توجه سردفتران طرفدار طرح قبلی ...

نماينده ثبت و دفتريار

با سلام قابل توجه عابر محترم.ظاهرادفتريار دفترخانه شما يا داراي سواد حقوقي نيست و يا كارمندان محترم شما جمعي حقوقدان مي باشند بهر حال اين را بدانيد كه هم اكنون برخي از دفترياران ربع حقوق كارمند را دريافت مي كنند.(جاء الحق و زهق الباطل)

لطیف فلاحی

با سلاو وادب - خانم گودرزی من سردفتر اسناد رسمی 6 نوراباد لرستان هستم - یک چیزی خیلی برایم سوال است واقعا دفتریار سهمی از گواهی امضا نداشته باشد درست تر است تو را بخدا دفتریار در گواهی امضا چه نقشی دارد - من منکر حقوق دفتریار نیستم دفتریار انسانی امانتدار با مسولیت فراوان وامین است ولی حق هم چیز خوبی است از اسناد که واقعا زحمت می کشد حق دارد

احسان صادقیان - دفتریار 778 تهران

همکار محترم با سلام دیروز (1/11/1391) با تصویب مواد 14 و 16 و 45 طرح اصلاح قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران ، امضاء دفتریاران حذف شد.

حبیب

با سلام دوستان خیلی زود خودتون رو نبازید از حق خودتون با صحبت با نمایندگان دفاع کنید بهشون ایمیل بزنید در روزنامه ها واخبار اطلاع رسانی کنید

حسینی- 30 دماوند

سلام واحترام دوستان خواهش می کنم از مطالبی که هیچ پایه واساس ندارد خودداری کنید. همکار محترم از شما بعید است که براساس شنیده هایی که منبع وماخذ آن معلوم نیست مطلب بنویسید. گوش را بگرفت وگفت این باطل است چشم حق است ویقینش حاصل است[گل]

جناب حسینی طرحی که چندی پیش از طرف آقای عظیمیان روی سایت کانون قرار گرفت و مصاحبه آقای سیروس با خبرگزاری فارس ( انجمن دفتریاران) و نیز طرحی که راجع به پانزده درصد از طرف سردفتران هیئت مدیره ارائه شده بود که آقای دارائی به آن اعتراض کرد ( وبلاگ جناب صادقیان) را ملاحظه فرمایید. فرمایشات سرکار خانم گودرزی همگی مستند به حقایق است.

سردفتر

با سلام وعرض احترام خدمت همکار ارجمند مقاله پر از درد و رنج وسراسر دلسوزانه شما را خواندم ولذت بردم ولی نمیدانم چرا انتقاد به طرح به گونه ای است که گویا این طرح را سران دفاتر داده اند وگویاهمه با دفتریارانشان دشمنانی دیرینه اند من با داشتن10سال سابقه کار ،هنوز یکبارهم با دفتریارم سرمباحث مالی یا سایر موارد بحثی نداشته و نداریم حتی الان هم هر دو در مورد این طرح نظر یکسانی داریم وقتی شما دفتریار و کارمند خوبی هستید حتی اگر سردفتر حق اخراج شما را هم داشته باشد چه نیاز به استفاده از این حق دارد مگر هر روز کارمندانمان را اخراج میکنیم با اینکه حق آن را داریم و...کاش مقاله هایتان وگلایه هایتان به گونه ای نوشته شود که همدلی بیشتر ایجاد کند نه نفاق وکینه باور کنید سران دفتر ودفتریاران هر دو برای سازمان بی ارزشند وهرچه این شکاف بین این دو قشر بیشتر شود دودش توی چشم خودمان می رود نه سازمان.